WordPress ve Web Sunucu Güvenliği – Tor Ağı (Dark Web) Engelleme

Merhaba bu yazımızda tor ağından veya ülkemizdeki tabirle Dark Web veya Deep Web’ten sitemize gelen istekleri engellemeyi öğreneceğiz.

Bu adreste tor ağının sürekli güncellenen resmi web sitesindeki exit node’ların ip adresleri bulunmakta. Tor ağından web sitenize gelecek olan her istek bu iplerden birisi olmak zorunda. Siteye girdiğimizde bizi bu ekran karşılamakta ve tümünü kopyalıyoruz:

Bu listeyi kolayca düzenlemek için yeni excel dökümanını açıyoruz ve A kolonunu seçip metin olarak biçimlendiriyoruz.

Kopyaladığımız ip’leri yapıştırıyoruz.

B kolonuna tekil ip belirtmek için /32, yazıyoruz. C sütununa resimdeki formülü yazıyoruz ve tüm satırlara uyguluyoruz.

Formülü tüm satırlara uyguladığımızda C kolonumuz bu şekli almış oldu. Burada da Notepad++’in kısayollarını kullanacağız. Tüm C kolonunu seçip kopyalıyoruz ve yeni Notepad++ belgesine yapıştırıyoruz.

CTRL + A kombinasyonuna basıp CTRL + J kombinasyonuna bastığımızda tüm satırlar yan yana gelmiş olacak.

CTRL + F kombinasyonuna basıyoruz ve değiştir sekmesinde aranan kısmında boşluk (space) tuşuna basıp tümünü değiştire basıyoruz.

Tüm boşluklar silinmiş oldu. Benim kullandığım Kaspersky Firewall’a uygun bir syntax oluşturmuş olduk. Sizler kullanmış olduğunuz firewall veya WAF sistemlerine uygun syntaxlara göre düzenleyebilirsiniz.

Kaspersky Firewall ayarlarında uzak adresler kısmına yapıştırıyoruz ve kaydet diyoruz. Artık Tor ağından hiçbir bağlantı sunucunuza erişemeyecek.

Gelecek yazılarda görüşmek üzere.

İyi Çalışmalar.

Yorum yapın