Arduino Kuvvete Duyarlı Sensör İle Led Yakma

Amaç: Kuvvete Duyarlı Sensör Kullanılarak Uygulanan Kuvvet Arttıkça Ledin Yanma Sıklığını Azaltmak

Materyal: Kuvvete Duyarlı Dairesel Sensör, Erkek-Erkek Jumper Kablo, 5 mm Kesikbaş Led Diyot Kırmızı Flat, 4.7K ½ W Direnç, 1K ¼ W Direnç, Arduino Uno R3, Usb Kablo, Breadboard

Deneyin Yapılışı: İlk olarak devre elamanlarının bağlantısı yapılır. Kuvvete duyarlı sensörün 2 bacağı breadboarda takılır. Sensörün sağ bacağından kablo ile 5V pinine bağlantı yapılır. Sol bacağın önündeki breadboard pinine 4.7KΩ direnç takılarak iki ayrı bacak daha elde edilir. Böylelikle direncin bir ucundan jumper ile A2 pinine diğer ucundan ise GND pinine bağlantı yapılır. 13. Pinden breadboarda bağlantısı yapılan kablonun ucuna 1KΩ direnç ve direncin diğer ucuna da ledin anodu takılır; ledin katodundan da GND’ye bağlantı yapılır.

Şekil 1. Devre Şeması
Şekil 2. Deney Düzeneği

Bağlantı aşaması bittikten sonra sıra kod yazma ve yazılan kodun usb kablo vasıtasıyla Arduinoya aktarılmasına gelir. Bunun için ilk olarak Arduino programı açılır ve Kart ve Port tanımlaması yapılır. Daha sonra kod girilir. Yükle komutu ile karta yüklenir. Program yüklendiğinde led hafif şekilde yanmaktadır. Daha sonra kuvvete duyarlı sensöre kuvvet uyguladığımızda yazılan komutlar gereği led yanıp sönmeye başlar. Gecikme süresi delay(val) olarak tanımlanıp, sensörden alınan veri de val değişkenine atıldığından; kuvveti arttırdıkça val değişkeni artar ve ledin yanıp sönme aralığı da buna bağlı artar. Kuvveti çok çok azalttığımızda ise gözle görülemeyecek kadar kısa süreli aralıklarla yanıp söneceğinden led devamlı yanıyormuş gibi görünür.

int fsrPin = A2;
int ledPin = 13;
int val = 0;
void setup()
{
pinMode(ledPin, OUTPUT);
}

void loop()
{
 val = analogRead(fsrPin);
 digitalWrite(ledPin, HIGH);
 delay(val);
 digitalWrite(ledPin, LOW);
 delay(val);
} 

“Arduino Kuvvete Duyarlı Sensör İle Led Yakma” üzerine 2 yorum

 1. Merhabalar,
  Ağırlık sensörü ile led yakma projesi yapmak istiyorum. Kare tip ağırlık sensörüne yükseltici bağladım aldığım ağırlığa göre led yakamıyoruz. Yardımcı olur musunuz?

  Yanıtla
  • Merhabalar,

   İlettiğiniz görseldeki sensör analog çıkış veren bir ağırlık sensörüdür. Sensörün ağırlık değişimi ile direnci değişmektedir. Lakin hassasiyeti çok iyi değildir. Bu durumda sensörün çıkışını yükseltmek gerekli olabilir. Bu durumda arduino kartına direkt bağlantı yapmadan önce arada aracı bir load cell amplifier kullanılması gerekli olabilir. Bu durumda load cell üzerine uygulanan kuvvet karşısında daha hassas sonuçlar verecektir.

   Mantık olarak evet aynı dediğiniz gibi olacak. Kablo Bağlantıları: Kırmızı: Sinyal+ Siyah: EXC- Mavi( veya Yeşil): EXC+ olacaktır.

   Dilerseniz ürün geldiğinde hassasiyet açısından istediğiniz sonuçları verip vermediğini kontrol ediniz; hassasiyetin sizin için yeterli olmadığını düşünürseniz 0-10 kg arası yüksek tutarlığa sahip aşağıdaki ürünü tavsiye edebilirim:

   https://www.robotistan.com/06-kuvvete-duyarli-dairesel-sensor-force-sensing-resistor-06-circ

   Yanıtla

Yorum yapın